ЯК ПЛАНУВАТИ ЖИТТЯ, КОЛИ НАВКОЛО ВІЙНА? ПОРАДИ ПСИХОЛОГИНІ
Люди мають потребу у контролі. Це дає нам відчуття спокою та стабільності. Але з 24 лютого 2022 року (а для декого і з 2014-го року) життя українців втратило стабільність, бо почало відбуватися дуже багато подій, на які ми не можемо вплинути. Цілком нормально сумувати за днями, коли все було визначено та зрозуміло, коли можна було планувати вихідні, відпустки та звичайні робочі дні без урахування десятків «але». Наразі ми позбавлені цих привілеїв, тому відчуваємо сильний стрес. Як можна дивитися далі, більше ніж на годину вперед, коли живеш посеред війни? Як можна планувати вихідні чи подорожі? Розповідає психологиня безоплатних офлайн-груп підтримки «тихі зустрічі» від ГО «ТИША» за підтримки Жіночого фонду миру та гуманітарної допомоги ООН (WPHF) та структури ООН Жінки в Україні Вікторія Чорнова.
Джерело фото: особистий архів Вікторії
Спочатку відповімо на головне питання: чи можливо в принципі планувати щось, коли живеш у країні, де відбуваються воєнні дії? Так, можна. Але будьте готові, що навіть заплановане може піти не за планом. І вам доведеться адаптовуватись. Це складно, але не так страшно, як здається. Особливо якщо дотримуватися порад психологині груп підтримки для жінок «тихі зустрічі» Вікторії Чорнової.
1. Дрібні кроки
Саме так працює наша психіка: завдяки маленьким крокам, базовим речам ми можемо рухатися вперед. І щоб почати планувати – зверніть увагу на те, що вже знаходиться у межах вашого контролю.
– Наприклад, ви можете запланувати, що будете їсти сьогодні на вечерю. Можливо, салат з картоплею? Чудово. Зробіть це, навіть якщо щось трохи пішло не за планом. Зверніть на це увагу: вечеря під вашим контролем – ви запланували, ви реалізували. Коли після декількох успішних мікро-планів ви будете готові рухатися далі, заплануйте щось трохи більше, наприклад, зустріч з друзями чи родиною на вихідні. Для цього розпишіть, що будете готувати, на яких тарілках подавати, яка музика гратиме на фоні. Зберіться теплим колом, розділіть обід. Вийшло? Прекрасно, плануйте наступні посиденьки – так зустрічі на вихідних стануть систематичними і контрольованими.
Ще одна методика маленьких кроків: детальне планування дня. Впишіть у нього найменші дрібниці, які ви виконуєте щодня попри обставини: почистити зуби, погладити кота чи собаку, сходити на роботи. Додавайте і щось більш ґрунтовне: наприклад, нову звичку – займатись йогою. Ввечері підбивайте підсумки: що зробили, що не встигли чи не вийшло – переносите на інший день. І обов’язково себе хваліть і за те, що вийшло, і за те, що ні! Ви будете приємно здивовані, що багато речей втілюються в життя і залишаються нормою, а отже, і ваші подальші плани також зможуть «вписатися» в цю систему. Маленькими кроками – до великої мети.
2. Усвідомте свої цінності та сильні сторони
Важливо рефлексувати та аналізувати свою особистість. Але шукати не мінуси, а плюси. Бо ми схильні ставитись до себе занадто критично: «Тут я зробила дурницю, у тій ситуації треба було зробити інакше – наступного разу навіть не буду намагатись». Але будь-яка наша невдача в минулому – це наш досвід у майбутньому, який допоможе приймати виваженіші рішення та робити це більш рішуче, впевненіше. Адже ви вже знаєте, які маєте ресурси та що можете використати, якщо раптом щось піде не за планом. До речі, пам’ятайте: завжди є план «Б»!
3. Відмовтесь від зайвого навантаження
Делегуйте те, що можуть зробити інші люди (навіть якщо ви це зробите краще). Пам’ятайте: ніщо у світі не ідеально, тому нічого страшного не трапиться, якщо ви не звалите собі на плечі додаткове завдання. Відмовляйте людям у проханнях, якщо не відчуваєте у собі достатньо сил це зробити. Краще збережіть більше енергії на те, що можете контролювати.
_– Розробіть чіткий перелік того, що для вас цінно і важливо. Він має бути невеликим. Пропишіть ті дії, які наблизять вас до цих цілей, _– говорить психологиня ГО «ТИША» Вікторія Чорнова. – Наприклад, для мене важливо допомогати людям, але конкретній категорії – жінкам міста Запоріжжя. Тому я проводжу терапевтичні групи підтримки «тихі зустрічі». Чи це невеликий вклад? Так, але він якісний, тому що цілеспрямований. Якби я пробувала робити абсолютно все – чи були б у мене сили якісно допомагати жінкам з груп підтримки? Ні. Тому не бійтеся відмовлятись від зайвого. Чим менше навантаження – тим більше відчуття контролю, а отже, легше дається планування.
Ви або ваші близькі відчуваєте потребу в підтримці? Записуйтеся на «тихі зустрічі» у вашому місті за посиланням: https://tyshagroups.com/registration
Ця публікація підготовлена за фінансової підтримки Жіночого фонду миру та гуманітарної допомоги Організації Об’єднаних Націй (WPHF), але це не означає, що висловлені в ній погляди та вміст є офіційно схваленими або визнаними з боку Організації Об'єднаних Націй.
Довідка:
Жіночий фонд миру та гуманітарної допомоги Організації Об’єднаних Націй (WPHF) – це єдиний глобальний механізм, створений виключно на підтримку участі жінок в процесах розбудови миру та безпеки, а також гуманітарної допомоги. WPHF, керований низкою представників громадянського суспільства, урядів та ООН, — це трастовий фонд за участі багатьох партнерів, який мобілізує терміново необхідне фінансування для місцевих організацій, очолюваних жінками, та працює разом із жінками на передовій заради побудова міцного миру. Починаючи з 2016 року, WPHF надав фінансування та підтримав спроможність понад 1000 місцевих жіночих організацій громадянського суспільства, які працюють над питаннями порядку денного «Жінки, мир, безпека» та реалізовують гуманітарну діяльність у 41 країні світу, які постраждали від кризи.
Про проєкт:
Проєкт «тихі зустрічі» громадської організації «ТИША» від німецького благодійного фонду OneUkraine gGmbH – це безкоштовні фасилітовані офлайн-групи підтримки для жінок будь-якого віку, статусу чи віросповідання. Це розробка операційної команди і професіоналів у сфері психології, яка поєднує в собі новітні методи психологічної підтримки та спільнототворення. Програма «тихих зустрічей» складається з шести занять, які модерує фасилітатор-психолог. Ми працюємо з внутрішньо переміщеними особами; з жінками з інвалідністю; жінками-піклувальницями за ветеранами, які втратили кінцівки; жінками з родин військовослужбоців, які знаходяться в полоні, вбиті або зниклі безвісти. А також з соціальними працівницями, волонтерками, вчительками, психологинями та медикинями.
Зверніть увагу, що всі зображення, розміщені на цьому веб-сайті, призначені лише для ілюстративних цілей. Особи, зображені на цих фотографіях, надали свою згоду на використання своїх зображень. Однак, якщо ви вважаєте яке-небудь зображення образливим або вважаєте, що ваше зображення було використано без згоди, будь ласка, негайно зв'яжіться з нами, і ми оперативно вирішимо це питання. Крім того, відтворення або розповсюдження цих зображень без попередньої письмової згоди від ТИШІ заборонено.
read more