TYSHA

[тиша]

ТОП-5 РЕСУРСНИХ ЗВИЧОК, ЯКІ ДОПОМОЖУТЬ ВПОРАТИСЯ ЗІ СТРЕСОМ. ПОРАДИ ПСИХОЛОГИНІ

Зараз, в умовах повномасштабного вторгнення, коли виклики стають все складнішими, вміння управляти стресом є життєво необхідною навичкою. Психологиня та фасилітаторка тренінгів зі стресостійкості Інна Савіна поділилася практичними порадами, які допоможуть вам стати більш стресостійкими

Джерело фото: особистий архів Інни

Влітку 2024-го року 55 фахівчинь першої ланки (лікарки, вчительки, соціальні працівниці, психологині) з Харківщини, Запоріжчини, та Львівщини пройшли 6-денний курс для тренерок «Майстерня з розвитку навичок психічної стійкості» від ГО Sane Ukraine при підтримці ГО «ТИША» та OneUkraine та за технічної підтримки ООН Жінки в Україні, та за фінансування Жіночого фонду миру та гуманітарної допомоги ООН (WPHF). Після випуску з «Майстерні» жінки повернулися в рідні громади, де передають отримані знання зі стресостійкості та травмоінформованої комунікації з воїнами. Психологиня Інна Савіна – одна з випускниць «Майстерні» – провела психологічні тренінги вже для близько 800 жінок в рідному Запоріжжі. І на наше прохання розповіла про стрес та як із ним справлятися.

Джерело фото: психологічний тренінг від Інни Савіної в Запоріжжі

Що таке стрес і резильєнтність?

Стрес – це природна реакція організму на надмірні подразники чи загрозу. Це може бути фізичне або емоційне навантаження, що «напружує» нашу нервову систему. А резильєнтність – це наша здатність адаптуватися, зберігати внутрішню рівновагу й відновлюватися після стресових ситуацій. Уявіть, що наша психіка – це м’який м’яч. А стрес – це наша рука. Коли рука стискає м’яч, він прогинається від сили стискання, на ньому залишаються сліди від пальців. Резильєнтність – це те, наскільки швидко та легко м’яч відпружинить натиск і поверне собі круглу форму. Ця здатність – вроджена, але ми можемо її посилювати і допомагати собі легше відходити від стресу завдяки ресурсним звичкам.

Проводячи тренінги з «Психологічної стійкості, стресу та резильєнтності», я часто стикаюся з тим, що люди не вміють відстежувати свої емоційні стани та відновлювати життєві ресурси, – говорить психологиня Інна Савіна. – Адже ресурс під час довготривалого стресу – це питання стратегії, а не випадку, і це треба усвідомити. Повномасштабна війна триває вже третій рік, і треба знаходити можливості відновити себе в повсякденних речах. Тому я склала для вас список із п’яти пунктів, яких мене навчили на майстерні, і які практикую сама і навчаю інших.

Джерело фото: психологічний тренінг від Інни Савіної в Запоріжжі

Звичка№1: Фізична активність

Йога, прогулянки чи просто приємна ранкова зарядка допоможуть розслабити тіло й заспокоїти нервову систему. Вже сьогодні знайдіть час пройтися за кавою в кав’ярню подалі або за новою ручкою в канцелярський, який знаходиться не біля будинку.

 

Звичка №2: Соціальна підтримка

Людина – це соціальна істота. І за підтримки нам набагато легше пережити стрес чи травматичні події. Спілкуйтеся з близькими, діліться своїми переживаннями. Якщо ви в працюєте в колективі, я проводжу тренінги зі стресостійкості і комунікацій в Запоріжжі, а мої колеги в Запорізькій, Харківській та Львівській областях. Онлайн та офлайн. Заповнюйте заявку, ми проведемо такий воршкоп безкоштовно для вас: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfedSRDSLsCUHrScmRYTFtndo6cnZ9mjQ3xrWf5gTpHhJ-Zog/viewform 

Звичка №3: Подяка і позитивні емоції

Заведіть щоденник вдячності і спробуйте щодня записувати туди, кому, чому і за що ви б хотіли подякувати.

Звичка №4: Ритуали турботи про себе

Обов’язково знаходьте час для хобі: малювання, садівництва чи читання. Звичайні справи, на кшталт погладити кота чи випити каву, можуть стати вашим відновленням. Не можете в моменті придумати, чим приємним зайнятися? Можете скористатися практикою «Ресурсна банка». Запишіть на папірцях речі, які приносять вам позитивні емоції. Складіть папірці в банку і діставайте папірець, коли потребуєте ресурсу.

Звичка №5. Практика м'язової релаксації

– Одна з моїх найулюбленіших практичних вправ, які ми робимо під час тренінгу – це м’язова релаксація, - говорить Інна Савіна. – Ця практика заснована на принципі, що фізичне напруження часто супроводжується емоційним, тому, розслабляючи тіло, ми можемо заспокоїти і розум.

Інструкція для виконання техніки:

Займіть зручне положення сидячи або лежачи.

Закрийте очі й почніть із глибокого вдиху через ніс, а потім видиху через рот.

Почніть з ніг. Напружте м'язи ступень на 5 секунд, а потім повністю розслабте їх.

Перейдіть до литок, стегон, живота, рук, плечей і обличчя, повторюючи процес напруження-розслаблення кожної групи м’язів.

Завершіть вправу, зробивши ще кілька глибоких вдихів.

– Звісно, не забувайте про закриття базових потреб: намагайтеся спати по 7-8 годин на день, правильно харчуйтеся, практикуйте дихальні вправи та не забувайте про водні процедури, адже контрастний душ чудово «змиває» стрес. , – говорить Інна Савіна. – Навчитися управляти стресом – це навичка, яку може опанувати кожен. Головне – знайти свій спосіб відновлення. Дбайте про себе, практикуйте ці звички щодня, і ваш рівень життєстійкості значно підвищиться.

Довідка:

Жіночий фонд миру та гуманітарної допомоги Організації Об’єднаних Націй (WPHF) – це єдиний глобальний механізм, створений виключно на підтримку участі жінок у процесах розбудови миру та безпеки, а також гуманітарної допомоги. WPHF, керований низкою представників громадянського суспільства, урядів та ООН, — це трастовий фонд за участі багатьох партнерів, який мобілізує терміново необхідне фінансування для місцевих організацій, очолюваних жінками, та працює разом із жінками на передовій заради побудови міцного миру. Починаючи з 2016 року, WPHF надав фінансування та підтримав спроможність понад 1000 місцевих жіночих організацій громадянського суспільства, які працюють над питаннями порядку денного «Жінки, мир, безпека» та реалізують гуманітарну діяльність у 41 країні світу, які постраждали від кризи.

Ця публікація підготовлена за фінансової підтримки Жіночого фонду миру та гуманітарної допомоги Організації Об’єднаних Націй (WPHF), але це не означає, що висловлені в ній погляди та вміст є офіційно схваленими або визнаними з боку Організації Об'єднаних Націй.

Зверніть увагу, що всі зображення, розміщені на цьому веб-сайті, призначені лише для ілюстративних цілей. Особи, зображені на цих фотографіях, надали свою згоду на використання своїх зображень. Однак, якщо ви вважаєте яке-небудь зображення образливим або вважаєте, що ваше зображення було використано без згоди, будь ласка, негайно зв'яжіться з нами, і ми оперативно вирішимо це питання. Крім того, відтворення або розповсюдження цих зображень без попередньої письмової згоди від ТИШІ заборонено.

читати ще